Návštěva kmene Wayu 24.3.2019

27.03.2019

Dnes jsme na návštěvě indiánského pouštního kmene Wayu, cca půl hodinky cesty od města |Rioacha.
Tento indiánský kmen žije ve vyprahlé krajině v nejseverozápadnější části Kolumbie, na hranicích s Venezuelou. 


Nádherné indiánské ženy tu stále nosí své tradiční oblečení, krásné barevné dlouhé šaty. Jejich hlavní obživou dnes je výroba mochil. Wayu své mochily nešijí jehlou jako Kogi a Arhuacos, ale háčkují je háčkem na háčkování. Pro nedostatek zdrojů na háčkování mochil, si musí materiál na ně kupovat.
V posledních letech muži přišli díky globálnímu oteplování a stále zhoršujícímu se suchu o možnost práce na políčkách. Začali pomáhat ženám, a přiznám se, že vidět muže, jak frčí s háčkem v ruce, jako profesionální tkadlena, je výjimečný zážitek.


Vzhledem k tomu, že v této vyprahlé krajině není možnost pěstovat téměř žádné plodiny a z hospodářských zvířat tu přežijí pouze kozy a některé druhy drůbeže. Ty bohatší, mají malá stáda krav.
Nedostatek vody je tu každodenním strašákem. Peníze na koupení balené vody nemají. Obrovské vzdálenosti osad od studní, které vybudovala vláda či různé neziskové organizace, často neumožňují mnoha komunitám přístup k tomu, co je tím nejzákladnějším a nejpotřebnějším pro lidskou bytost - k vodě.

Tašky wayu můžete koupit na našem e-shopu: https://eshop.jaguarpeople.org/kmen-wayu/