Benefiční přednáška o kvantové fyzice a objektivní realitě v Českých Budějovicích
S radostí vás zveme na neobyčejné setkání s člověkem, jemuž učarovala věda a technika. A skrze kterou došel k zajímavým poznatkům o životě a realitě, kterou se obklopujeme.
Datum: 4. 5. 2020 v 18:00
Místo: DK Metropol, Senovážné nám., 370 01 České Budějovice (Velký sál)
Cena: 333,-
Jan Rak, vědec, kvantový fyzik, univerzitní profesor a šéf projektu Alice ve švýcarském Cernu dokáže přiblížit složité vědecké idee obyčejným lidem, a jeho zajímavý pohled na to, jak si tvoříme realitu, vás může velice inspirovat ve vašem každodenním životě.
Moderní pohled západní civilizace na otázky existence, života a vědomí vychází z představy o existenci objektivní reality nezávislé na pozorovateli. Vesmír vznikl z velkého třesku, život a vědomí pak náhodným uspořádáním hmotných částic v prostoru a čase. Tento obraz objektivní reality ale není tak úplně v souladu s pohledem kvantové fyziky, která otvírá zcela nový pohled na otázky vědomí, kausality a determinismu. Alternativní pohled vycházející z poznatků kvantové fyziky a zajímavé souvislosti mezi kvantovou fyzikou a světem spirituality, bude prezentovat přední český jaderný fyzik, profesor Jan Rak, mnohaletý pracovník na projektech na největším urychlovači částic na světě ve švýcarském CERNu."V každém okamžiku existuje nekonečné množství možností, ze kterých vědomí a soustředěná pozornost vytváří naši realitu."
Minulost a budoucnost je iluze vytvořená z informací. Realita, ve které se všichni nacházíme, a to, že spolu můžeme komunikovat, nám umožňuje ta komplexní informace, kterou všichni sdílíme. Lidé izolovaní v jeskyních vnímají realitu odlišně a dá se to i vědecky pozorovat. Změna paradigmatu může mít obrovský dopad i na každodenní realitu a otevírá její filozofické a spirituální vnímání.
Datum: 4. 5. 2020 v 18:00
Místo: DK Metropol, Senovážné nám., 370 01 České Budějovice (Velký sál)
Cena: Základní: 333,-
Student /Důchodce 200 ,-
Vstupenky budou brzy k dispozici.
Prof. Jan Rak je profesor jaderné a kvantové fyziky. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1989 -1992 pracoval v Ústavu jaderného výzkumu v Dubně u Moskvy. Ve švýcarském PSI Villigen vypracoval dizertační práci, kterou obhájil v roce 1991 a získal titul CSc. V témže roce dostal nabídku z Max Plank Institutu v německém Heidelbergu, kde začal pracovat pro CERN. V roce 2000 přišla nabídka z Brookhaven National Laboratory v New Yorku v USA, kde pracoval na novém urychlovači RHIC a experimentu PHENIX. O pět let později získal pozici na Univerzitě Jyvaskyla ve Finsku jako Project Leader cernského experimentu ALICE. Zde získal i profesuru. Je autorem a spoluautorem více než 400 článků, též je spoluautorem odborné knihy High-pT Physics in the Heavy Ion Era (Cambridge University Press).
Výtěžek ze vstupného poputuje našemu nadačnímu fondu Jaguar People.